Co jeść przy problemach wątrobowych?
Z wiekiem organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały, a za wieloletnią ciężkostrawną i mało rozsądną dietę, potrafi „odwdzięczyć” się uciążliwymi dolegliwościami, tj. problemy z wątrobą. Chociaż potocznie mawia się, że na problemy wątrobowe cierpią osoby, które nie stroniły od alkoholu, to w rzeczywistości mogą one dotyczyć każdego, kto lubił ostrą i tłustą dietę.
W sytuacji, gdy zdiagnozowana zostanie choroba wątroby, tj. stłuszczenie wątroby, konieczne jest przejście na dietę o niskiej zawartości kalorycznej, gdzie ograniczone są tłuszcze nasycone i produkty o wysokim poziomie błonnika. Tylko odpowiednio skomponowana dieta może pomóc w procesie leczenia, a także skutecznie zapobiega innym chorobom tego organu. Przy problemach wątrobowych konieczne jest zastosowanie programu zgodnego z zasadami zdrowego trybu życia.
Przy tzw. diecie wątrobowej zalecane jest spożywanie produktów tj. produkty pełnoziarniste, kaszy jęczmienne i manna, ryż, jajka jednak tylko na miękko, jogurty i kefiry, chude mięso (pierś z kurczaka, wołowina, cielęcina) i ryby, warzywa gotowane, jednak należy unikać warzyw strączkowych, a także owoce bez pestek np. truskawki. Potrawy powinny być jak najbardziej lekkostrawne i przygotowane przy użyciu minimalnym użyciu tłuszczy. Jeżeli konieczne jest zastosowanie tłuszczu, należy wybrać olej rzepakowy, sojowy lub kukurydziany.
Osoby cierpiące na dolegliwości wątrobowe powinny wystrzegać się alkoholu i ciężkich smażonych potraw, należy również zrezygnować z chleba razowego, śmietany oraz majonezu, a także gotowanych na twardo jaj, jajecznicy oraz ostrych przypraw.